Ciekawe24.pl - wiadomości z ostatniej chwili
Kasia Lins, fot. Mieszko Piętka/AKPA
W podwarszawskim Transcolor Studio odbyła się Gala Muzyki Rozrywkowej Fryderyk Festiwal 2026. Podczas wydarzenia, które zamknęło tegoroczną edycję najważniejszych polskich nagród muzycznych, poznaliśmy laureatów w 14 kategoriach oraz laureatów Złotych Fryderyków za całokształt twórczości. Transmisję z uroczystości poprowadzonej przez Gabi Drzewiecką i Krzysztofa Zalewskiego można było śledzić na antenie TVP1 oraz w serwisie YouTube.
Najwięcej wyróżnień podczas tegorocznej gali odebrała Kasia Lins. Artystka zdobyła łącznie trzy statuetki w kluczowych kategoriach: Artystka Roku, Album Roku Pop Alternatywny (za album Obywatelka K.L.) oraz Teledysk Roku (za klip do utworu Śmierć w bikini, zrealizowany wspólnie z Maciejem Aleksandrem Bierutem i Karolem Łakomcem). W swoim przemówieniu wokalistka zwróciła się do twórców bezkompromisowych, życząc im wytrwałości w podążaniu za własną wizją artystyczną.

Dwa Fryderyki trafiły do rąk Zalii. Piosenkarka triumfowała w kategoriach Album Roku Pop (za wydawnictwo Serce) oraz Singiel Roku Pop za utwór kyoto, nagrany we współpracy z Kubanem i Favstem.

Pełna lista laureatów w kategoriach gatunkowych
W pozostałych kategoriach branżowych nagrody Akademii Fonograficznej rozłożyły się następująco:
- Album Roku Rock & Blues (ex aequo): Błażej Król (Popiół) oraz WaluśKraksaKryzys (Tematy i wariacje)
- Album Roku Hip-Hop: Pezet (Muzyka popularna)
- Singiel Roku Hip-Hop: O.S.T.R. (Sam)
- Singiel Roku Pop Alternatywny/Rock: Daria ze Śląska (A może jeszcze się da)
- Album Roku Muzyka Alternatywna: Michał Fox Król (City Cluster)
- Album Roku Metal: Coma (Coma Live at Pol’and’Rock Festival)
- Album Roku Muzyka Korzeni: Warszawskie Combo Taneczne (Pamiętam twoje oczy)
- Album Roku Muzyka Ilustracyjna: Daniel Bloom i Leszek Możdżer
- Fonograficzny Debiut Roku: pszona
Złote Fryderyki 2026
Rada Akademii Fonograficznej przyznała w tym roku dwa Złote Fryderyki za całokształt dokonań artystycznych. Po raz pierwszy w historii nagrody, jeden twórca, Stanisław Soyka, został uhonorowany pośmiertnie tym wyróżnieniem jednocześnie w dwóch sekcjach: jazzowej oraz rozrywkowej. Sylwetkę zmarłego artysty przybliżył w laudacji Piotr Mec.
Drugiego Złotego Fryderyka odebrał zespół Lady Pank. Wokalista grupy, Janusz Panasewicz, ze sceny podziękował publiczności za 45 lat obecności na koncertach.

Fryderyki przyznawane są od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną powołaną przez Związek Producentów Audio Video (ZPAV). W skład jury wchodzi obecnie blisko 1800 przedstawicieli branży muzycznej. Tegoroczną edycję festiwalu poprzedziły Gala Muzyki Jazzowej (12 kwietnia w Warszawie) oraz Gala Muzyki Klasycznej (24 kwietnia we Wrocławiu).

Wśród osób wręczających statuetki znaleźli się m.in. Artur Rojek, Daria Zawiałow, Natalia Szroeder, Brodka oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na scenie z krótkimi występami zaprezentowali się m.in. Anna Maria Jopek, Krzysztof Zalewski, Pezet, Coma oraz debiutant pszona.

Wydarzenie skomentowali również obecni na miejscu artyści, w tym Czesław Mozil i Ralph Kamiński, wskazując na istotną rolę nagród w budowaniu dyskusji o kondycji polskiego rynku muzycznego.

Zobacz nowości muzyczne.









Po co dają te nagrody OSTRemu jak on gardzi nimi?